Fertilitu šetřící terapie u ektopické gravidity
Klíčová slova:
ektopická gravidita, cervikální gravidita, gravidita v jizvě po císařském řezu, farmakologická léčba, účinnost, bezpečnostAbstrakt
Cíl studie: Přehled současných znalostí o možnostech fertilitu šetřící terapie v případě ektopického těhotenství.
Typ studie: Přehledová práce.
Metodika a výsledky:
Ektopické těhotenství je definováno jako implantace embrya mimo dutinu děložní a to nejčastěji ve vejcovodu. Tato diagnóza je velmi častá u mladých žen. Ektopické těhotenství lze léčit pomocí následujících tří přístupů, které lze kombinovat: expektace, farmakologicky nebo chirurgicky. Při chirurgické léčbě může být provedena fertilitu šetřící salpingostomie. Medikamentózní (farmakologická) léčba spočívá v aplikaci methotrexátu s úspěšností 75 % až 96 % v závislosti na vstupní hladině ꞵ-hCG . Jedná se o léčbu bezpečnou s minimem nežádoucích účinků. Neexistuje standardizovaná hranice sérové hodnoty β-hCG nebo velikosti masy ektopické gravidity pro výběr expektační, chirurgické nebo farmakologické léčby. Značný nárůst počtu císařských řezů v posledních desetiletích vedl ke zvýšení výskytu těhotenství v děložní jizvě po císařském řezu. Existuje několik možností, jak řešit tuto diagnózu, ale žádná není jednoznačně preferována. Tato problematiku je v článku také diskutována.
Závěr: Cílem léčby ektopické gravidity je zvolit bezpečnou a efektivní terapii s nízkým výskytem nežádoucích účinků a zachováním maximální možnosti fertility žen. Při volbě správného postupu jsou nejdůležitější správně nastavená indikační kritéria.