Vliv programu respirační fyzioterapie na projevy extraezofageálního refluxu
Klíčová slova:
extraezofageální reflux, respirační fyzioterapie, síla dýchacích svalů, mimojícnové příznakyAbstrakt
Úvod: Pomocí metod respirační fyzioterapie, bráničního dýchání a tréninku nádechových svalů je možné snížit výskyt a intenzitu jícnových symptomů pacientů s gastroezofageálním refluxem. Zda má tato terapie stejný vliv také na mimojícnové symptomy refluxní choroby nebylo dosud zkoumáno. Proto bylo cílem této studie ověřit vliv programu respirační fyzioterapie zaměřeného na aktivaci a posílení bránice pomocí tréninku nádechových svalů prováděného v posturálních pozicích na intenzitu příznaků extraezofageálního refluxu. Dílčím cílem bylo zjistit, zda se účinek programu respirační fyzioterapie liší u pacientů se sníženou sílou nádechových svalů v porovnání s pacienty s normální sílou nádechových svalů.
Metodika: Do studie bylo přijato celkem 36 pacientů (8 mužů) s diagnózou extraezofageálního refluxu stanovenou ošetřujícím lékařem, průměrného věku 46,4 let (± 10,4 let) a BMI 25,6 kg.m-2 (± 4,5 kg.m-2). U pacientů byla před a po absolvování 8týdenního programu respirační fyzioterapie hodnocena síla nádechových svalů (PImax) a intenzita příznaků extraezofageálního refluxu pomocí Hullského dotazníku pro reflux a dýchací cesty. Na základě vstupní hodnoty PImax byli pacienti rozděleni na dvě skupiny: „Skupina 1“ – pacienti s PImax ≥ 90 % n. h. n. (15 pacientů, průměrného věku 45.6 ± 10,4 let); „Skupina 2“ – pacienti s PImax < 90 % n. h. n. (21 pacientů, průměrného věku 46.9 ± 10,9 let). Program respirační fyzioterapie zahrnoval nácvik bráničního dýchání a trénink nádechových svalů, který byl prováděný ve třech posturálních pozicích s odporovou nádechovou pomůckou Threshold inspiratory muscle trainer.
Výsledky: Před započetím terapie byl mezi skupinami zjištěn statisticky významný rozdíl v intenzitě symptomů. U obou skupin došlo po absolvování programu respirační fyzioterapie ke statisticky významnému zvýšení síly nádechových svalů a snížení intenzity symptomů extraezofageálního refluxu.
Závěr: Z výsledků studie vyplývá, že program respirační fyzioterapie zahrnující brániční dýchání a trénink nádechových svalů vede ke zvýšení síly nádechových svalů a ke snížení intenzity symptomů bez ohledu na počáteční sílu nádechových svalů.