Vliv reziduálního defektu svěrače konečníku na kvalitu života pacientek
Klíčová slova:
fekální inkontinence, porodní poranění, ultrazvukové vyšetřeníAbstrakt
Cíl
Cílem této retrospektivní studie je srovnat vliv reziduálního defektu análního svěrače na kvalitu života pacientek po porodu komplikovaném rozsáhlým poraněním hráze.
Soubor a metodika
Pacientky s diagnostikovaným rozsáhlým poraněním hráze zahrnující poranění análního svěrače jsou sledovány v rámci urogynekologické ambulance (průměrná doba follow-up 37 měsíců). Dva hodnotitelé zaslepení k nálezu klinického vyšetření provedli retrospektivní analýzu ultrazvukových volumů na přítomnost reziduálního defektu análního svěrače. Výsledky byly následně korelovány s výsledky St Mark`s Incontinence Score.
Výsledky a závěry
Soubor se skládá z 181 pacientek, u nichž bylo diagnostikováno v průběhu porodu poranění hráze třetího či čtvrtého stupně a které s odstupem tří měsíců po porodu podstoupily ultrazvukové vyšetření. Kompletně vyplněné dotazníky odevzdalo 118 pacientek (65,2 % celého souboru).
Z těchto pacientek v sedmi případech (5,9 %) byl přítomen reziduální defekt. Ve skupině s reziduálním defektem se fekální urgence (nemožnost odložit defekaci) vyskytovaly v 57,1 %. Ve skupině pacientek bez reziduálního defektu svěrače byly fekální urgence přítomny pouze v 12,6 %. Tento rozdíl je signifikantní (.00097) s koeficientem kontingence 0.291. Lze konstatovat, že přítomnost reziduálního defektu významně zvyšuje incidenci fekální urgence.