Změna trendu operační léčby a stagingu lymfatických uzlin u karcinomu endometria – výsledky Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno a LF MU 2012–2021
Klíčová slova:
endometriální karcinom, lymfadenektomie, sentinelová uzlina, totální laparoskopická hysterektomie, děložní manipulátorAbstrakt
Úvod
Pohled na karcinom endometria se v poslední dekádě dramaticky proměnil, došlo k výrazné změně v operačním přístupu a stagingu lymfatických uzlin. Tyto změny prezentujeme na výsledcích Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno v letech 2012 až 2021 v kontextu aktuálních národních i evropských doporučení.
Metodika
Retrospektivní unicentrická observační studie, přehled národních a evropských doporučených postupů.
Výsledky
Ve sledovaném období bylo na klinice léčeno 715 pacientek s karcinomem endometria, operační léčbu podstoupilo 636 z nich (89 %). V rámci stagingu lymfatických uzlin je v první polovině hodnoceného období patrný trend rozšiřování lymfadenektomie o paraaortální oblast, v letech 2018 a 2019 pak zavádění detekce sentinelové uzliny, nakonec přechod k této metodě jako k hlavnímu stagingovému výkonu v roce 2021, kdy bylo vyšetření provedeno u 73 % operací, a to i u high-risk karcinomů splňujících kritéria pro provedení biopsie sentinelové uzliny, tj. nádory omezené na dělohu. S rozšířením biopsie sentinelové uzliny je patrný postupný pokles laparotomických výkonů (maximum 41 % v roce 2016, 18 % v roce 2021), snížení krevní ztráty (2012-2019 medián 100 ml, s poklesem na 50 ml v letech 2020-2021). Délka hospitalizace se ustálila na mediánu 5-6 dnů.
Závěr
Operační léčba karcinomu endometria se stala pro většinu pacientek výkonem minimálně invazivním, snížila se průměrná krevní ztráta, délka hospitalizace. Biopsie sentinelové uzliny se stala preferovanou metodou stagingu lymfatických uzlin.