Bariéry českých žen v účasti na screeningu karcinomu děložního hrdla

Autoři

Klíčová slova:

screening, karcinom děložního hrdla, prevence, včasný záchyt onemocnění, bariéry

Abstrakt

Cíl: Hlavním cílem studie bylo nalézt konkrétní bariéry účasti na screeningu, které české ženy zmiňují. Dále zjistit, jestli se ženy, které se screeningu neúčastní, liší dle sociodemografických charakteristik od žen, které se účastní, a jestli se ženy, které se neúčastní liší dle deklarace jednotlivých bariér.

Soubor a metodika: Data byla získána z reprezentativního šetření. Ženy, které se v posledních dvou letech neúčastnily screeningu, nebo se neúčastní pravidelně, byly tázány na důvody neúčasti. Data byla vyhodnocena pomocí metod popisné statistiky. Rozdíly mezi skupinami žen byly porovnávány pomocí testu nezávislosti.

Výsledky: Z celkového souboru 902 dotazovaných žen lze za neúčastnice na screeningu považovat 36,7 % z nich. Ženy, které se screeningu účastní se statisticky významně liší ve všech sledovaných charakteristikách (věk, vzdělání, rodinný stav, typ domácnosti) od žen, které se screeningu neúčastní.  Nejčastěji deklarovanými důvody neúčasti byly „nepociťuji příznaky“, „strach z diagnózy“ a „strach z vyšetření“. U většiny z těchto důvodů nebyly pozorovány statisticky významné rozdíly v charakteristikách žen, které dané důvody deklarovaly a které je nedeklarovaly.

Závěry: Byla potvrzeny rozdíly v sociodemografických charakteristikách žen, které se screeningu účastní a které se neúčastní. Jakmile se žena screeningu neúčastní, nezáleží již na jejích sociodemografických charakteristikách v deklarovaném důvodu její neúčasti. Proto je nezbytné komunikovat prevenci v oblasti nádorových onemocnění napříč celým spektrem žen.

Publikováno

2022-08-31

Číslo

Sekce

Gynekologie a porodnictví

Kategorie